Enzymy a zánět

Během akutního i chronického zánětu dochází ke snížení takzvané proteolytické aktivity krve a tkání. Důsledkem nižší proteolytické aktivity je mimo jiné zvýšená viskozita krve a nárůst koncentrací fibrinogenu a imunokomplexů (komplexy antigenu a navázané protilátky), které se v krvi nacházejí.

Snížení proteolytické aktivity během zánětu zvyšuje riziko trombóz

Vyšší viskozita krve a zvýšené hladiny fibrinogenu podporují krevní srážlivost, zvyšují riziko vzniku trombózy (uzávěru krevní cévy způsobeného krevní sraženinou) a omezují průtok krve životně důležitými orgány. Proto je během zánětlivých stavů vhodné terapeuticky zvýšit proteolytickou aktivitu krve, která omezí krevní srážlivost, podpoří odbourávání imunokomplexů z krve a zlepší průtok krve tkáněmi.

Proteolytickou aktivitu krve lze zvýšit pomocí proteáz

Proteolytickou aktivitu krve zvyšují léčebně podávané enzymy – proteázy, které (jak bylo poprvé dokázáno v 70. letech minulého století) se v aktivní formě dostávají z trávicího systému skrze střevní stěnu do krve. Kromě toho, že léčebně podávané proteázy zvyšují proteolytickou aktivitu krve, snižují tak riziko trombózy a podporují krevní oběh, mají tyto enzymy také přímý vliv na průběh imunitní reakce (viz sekce Enzymy a imunita). Různými mechanismy ovlivňují průběh zánětu a snižují negativní důsledky přehnané zánětlivé reakce.