Enzymy a sport

Každý, kdo se pravidelně věnuje nějakému sportu, dobře ví, že k dobré kondici a uspokojivým výkonům jsou potřeba dvě věci: správná výživa, ze které tělo čerpá energii, a schopnost regenerace po náročném výkonu nebo i případném zranění. V obou těchto případech mohou mít pozitivní vliv také proteolytické enzymy.

Účinné trávení je pro dobrou kondici nezbytné

Protože přirozenou funkcí proteolytických enzymů je štěpení bílkovin, často se tyto enzymy využívají k podpoře trávení. Proteázy umožňují našemu tělu získat z přijaté potravy maximum výživných látek a tím, že štěpí bílkoviny obsažené v potravě, umožňují organismu šetřit energii, kterou jinak vynakládá na trávení. Maximum bílkovin přijatých z přirozené potravy pak napomáhá tvorbě svalové tkáně a její regeneraci.

Přirozená tvorba enzymů v těle (včetně trávicích enzymů) se přitom snižuje s přibývajícím věkem, takže prospěch z pravidelného užívání proteolytických enzymů mají v tomto ohledu lidé ve vyšším věku.

Regulace zánětlivé odpovědi urychluje hojení

Kromě podpory trávení přispívají proteolytické enzymy také jinak k dobrým sportovním výsledkům a celkové fyzické kondici. Je o nich známo, že urychlují hojení a regeneraci svalové tkáně, zlepšují prokrvení svalů a chrání klouby před předčasným opotřebením a vznikem artrózy. U sportovních zranění kloubů, svalů a vazů mohou enzymy napomáhat léčbě také tím, že regulují zánět a odstraňují otok tkáně, čímž zároveň dochází ke snížení bolestivosti postiženého místa.

Zdroj:
www.enzymestuff.com